Dieta, czy program żywieniowy? Odchudzanie, czy… no właśnie, co?

Przewijam sobie ściankę na fejsie i nagle widzę:

 

” … specjalista XYZ napisze ci indywidualny program żywieniowy (nie dietę!!!) … „

 

No ale jak to, myślę sobie, przecież program żywieniowy i dieta to dokładnie to samo. Na biologii w liceum aż do znudzenia powtarzano nam, że dieta odchudzająca to tylko jedna z wielu rodzai diet, a nie odchudzanie samo w sobie. „Dieta to sposób odżywiania się dostosowany do danej osoby, jej aktualnych celi i potrzeb organizmu” – recytuję do dziś formułkę, zapisaną w zeszycie zielonym atramentem. Czy to możliwe, że przez tych kilka lat aż tyle zmieniło się w tym temacie? A może osoba, która to napisała jest zwyczajnie niekompetentna?

Zupełnie odruchowo wpisuję więc w nowym oknie dwa słowa: dieta i wikipedia.

 

Dieta (z stgr.δίαιταdiaita – „styl życia”[1]) – sposób odżywiania. Potocznie często używane nieprawidłowo, w stosunku do diet odchudzających.

 

Tak, wiem że wikipedia to nie najlepszy wybór źródła, ale ja potrzebowałam się tylko upewnić. I upewniłam. A to że miałam rację, uświadomiło mi również jak bardzo się myliłam.

Autor ogłoszenia nie jest niekompetentny w terminologii i sprawach diety. On jest błyskotliwy i wie, że większość z nas wciąż stawia znak równości pomiędzy odchudzaniem a byciem na diecie i wykorzystał tą wiedzę by nas do siebie zwabić 😉

Ja również użyłam podobnego wybiegu w tytule postu Mój mąż się odchudza, bo w rzeczywistości powinien on brzmieć „mój mąż zmienia tryb życia, zaczyna zdrowo jeść i więcej się ruszać, ćwiczy na siłowni, spala sadełko, buduje masę mięśniową i etc, etc.”

Ale odchudzanie brzmi lepiej i jest bardzo na czasie, a w domyśle i tak przecież wiadomo co miałam na myśli, czyż nie? 😉

 

/ / / /

to ci się może spodobać

Style Selector

Colors

Layout Style

Patterns for Boxed Version

Images for Boxed Version